Gösta Ekmansällksapet Hasse
Mini Biografi Galleri Citat & Kuriosa Ljud & Bild Produktioner


M = manus R = regi P = produktionsledare

FILM
TITEL ÅR   ROLL
Stockholmsfrestelser 1911   Ej identifierad roll
Blott en Dröm 1911   Kondrad von X, greve, löjtnant
Systrarna 1912   Detektiv
Trädgårdsmästaren 1912   Trädgårdsmästaren son
Den Okända 1913   Den rike ynglingen
Mästerkatten i Stövlar 1918   Karl Konstantin Kattrup ”Mästerkatten”
Bomben 1920   Ture af Örnefeldt, friherre, lantbrukselev
Familjens Traditioner 1920   Ernst Stenklo
Gyurkovicsarna 1920   Géza Gyurkovics (M)
Thora von Deken 1920   Bjerring, pastor
En lyckoriddare 1921   Lars Wiwalt
En hjulsaga eller Kärlek och tombolaspel - kortfilm 1921   Gösta
Kärlekens ögon 1922   Henry Warden
Vem Dömer 1922   Bertram, borgmästarens son
Carl XII:s kurir 1924   Axel Roos
Unge greven ta´r flickan och priset 1924   Greve Hans Lewenstierna
En afton hos Gustaf III på Stockholms slott - kortfilm 1925   Gustaf III
Karl XII del 1 och 2 1925   Karl XII
Faust 1926   Faust
Klovnen 1926   Joe Higgins, clown
Hans Engelska Fru 1927   Ivor Willington
En perfekt gentleman 1927   Robert de Luny markis/Jean Coubert förvaltare (R)
Revolutionshochzeit (Ett revolutionsbröllop) 1928   Marc-Arron, överste
Gustaf Wasa del 1 och 2 1928   Gustaf Eriksson Wasa
För Hennes Skull 1930   Gunnar Lanner
Sigge Wulff - kortfilm inklippt i filmen Brokiga blad 1931   Sigge Wulff
Kanske en Diktare 1933   Filip, rockvaktmästare
Kära Släkten 1933   Clas af Leijonstam, friherre
Två Man om en Änka 1933   Nr 39 Ludwig Karlsson, kalfaktor
En kunglig idyll - kortfilm 1935   Gustaf III
Längtan - en kortfilm 1935   Läser filmens prolog och epilog
Swedenhielms 1935   Professor Rolf Swedenhielm, ingenjör och uppfinnare
Intermezzo 1936   Holger Brandt, professor, violinist
Johan Ulfstjerna 1936   Johan Ulfstjerna, byråchef
Kungen Kommer 1937   Landsortaktören Leonard Pettersson/kung Carl XI
Häxnatten 1938   Arne Markell, lektor
Till Gösta Ekmans minne - kortfilm 1938   Klipp ur tidigare filmer
Far och Son (Ej färdigställd, klipptes ihop till en kortfilm under titeln ”Än en gång Gösta Ekman” 1940)     Hellert advokat
Jazzgossen 1958   I inklippt journalfilm
       

TEATER (i urval)
PJÄS TEATER ÅR ROLL
Glada Änkan Oscarsteatern 1908 Dansherre
Pariserliv August Bodéns operettsällskap 1908

Betjänten Prosper

Norrköpingsluft Hugo Rönnblads Sällskap 1909 (revy)
Sherlock Holmes Hugo Rönnblads sällskap 1909 (inhopp) Professor Moriarty
Monna Vanna Hugo Rönnblads sällskap 1910 Princivalli
Sista Riddaren Hugo Rönnblads sällskap 1911 Sten Sture
Buffalo Bill Selanderska sällskapet 1911 Buffalo Bill
Bröllopet på Ulfåsa Selanderska sällskapet 1911 Bengt Lagaman
Krasch Selanderska sällskapet 1912 James Aloy
Kasernluft Selanderska sällskapet 1912 Hans Frizten
Som Man är Klädd Selanderska sällskapet 1912 Anton Melzer
Den Lilla Sjöjungfrun Selanderska sällskapet 1912 Prinsen
Hermelin och Purpur Selanderska sällskapet 1913 Adolf Fredrik
Halfblod Selanderska sällskapet 1913 Harry Clinton Gilbert
Majolika Selanderska sällskapet 1913 Hertig Freidrich
Det Levande Liket Selanderska sällskapet 1913 Petuschkof, målare
Svanevit Svenska Teatern 1914 Prinsen
Kameliadamen Svenska Teatern 1915 Armand Duval
Mästerkatten i Stövlarna Svenska Teatern 1915 Karl-Konstantin Kattrupp
Lycko-Pers Resa Svenska Teatern 1915 Per
Frökens Man Svenska Teatern 1916 Dr. Felix Tanner, riksdagsman
Frökens Man Svenska Teatern 1916 Dr. Felix Tanner, riksdagsman
Thora von Deken Svenska Teatern 1916 Pastor Bjerring
Gamla Heidelberg Svenska Teatern 1917 Arvprins Karl Henrik
Magdalena Rudenschöld Djurgårdsteatern 1917 Gustav IV Adolf
Gustav II Adolf Svenska Teatern 1917 Hertig Johan av Östergötland
Pärlhalsbandet Svenska Teatern 1917 Erik Schrottenhofer
Riddaren av igår Svenska Teatern 1917 Tibor
Gamla Heidelberg Svenska Teatern 1917 Karl Henrik
Kring drottningen Vasa-Teatern 1917 Robert Devereux, earl av Essex
Hans kungliga höghet Svenska Teatern 1918 Friedrich
Min hustru hovskådespelerskan Gerhard Johnsons sällskap 1918 Dr. Kurt Reichersberg
Kärlekens komedi Svenska Teatern 1919 Falk, ung författare
Romeo och Julia Turné Gösta Ekman 1919 Romeo Montague
Struensee Svenska Teatern 1920 Christian VII
Alexander den Store Svenska Teatern 1920 Kammarjunkare Axel Bryde
Gröna Hissen Svenska Teatern 1921 Billy
Royal Suédois Svenska Teatern 1921 Charles Veaugrand
Kungens Dansös Svenska Teatern 1921 Fredrik II kung av Preussen
Den Javanesiska Dockan Vasa-Teatern 1922 Peter Schirrmeister
Dicky Svenska Teatern 1922 Richard Murray
Gustav Vasa Svenska Teatern 1922 Prins Erik
Eliza Stannar Djurgårdsteatern 1923 Sandy Verall
En Herre i Frack Djurgårdsteatern 1923 Greve Lucien d Àrtois
Gösta Berlings Saga Svenska Teatern 1923 Gösta Berling
Lyckoriddaren Djurgårdsteatern 1924 Raoul Montgomerie
Jag Har en Idé Svenska Teatern 1924 Tom Henry Maitland Allington
Vendetta Svenska Teatern 1924 Gianetto Malespini
Graven under Triumfbågen Svenska Teatern 1924 Soldaten
Dahlin och Drottningen Djurgårdsteatern 1925 Olof Dahlin
Han Som Får Örfilarna Svenska Teatern 1926 "Han"
Moloch Svenska Teatern 1926 Agathon Vågdahl
Så Tuktas en Argbigga Svenska Teatern 1927 Petruchio
Gamla Heidelberg Oscarsteatern 1927 Karl Henrik
Candida Oscarsteatern 1928 Eugene Marchbanks
Gröna Hissen Oscarsteatern 1928 Billy
Broadway Oscarsteatern 1928 Roy Lane
En Komedi på Slottet Oscarsteatern 1928 Almady
Patrasket Oscarsteatern 1928 Joe Meng
Alexander den Store Oscarsteatern 1928 Lampe
Volpone Oscarsteatern 1929 Mosca
Kära Släkten Oscarsteatern 1929 Friherre av Leijonstam
Den Kungliga Familjen Oscarsteatern 1929 Anthony Cavendish
Männen vid Fronten Oscarsteatern 1929 Kapten Stanhope
Henrik VII Konserthusteatern 1930 Kardinal Wolsey
Trions Bröllop Konserthusteatern 1930 Max Fogel-Törnefelt
Gustavf Vasa Konserthusteatern 1930 Prins Erik
En Herre i Frack Konserthusteatern 1930 Greve Lucien d ´Artois
Glada Änkan Vasa-Teatern 1931 Greve Danilo Danilowitsch
En Japansk Tragedi Vasa-Teatern 1931 Kurano
Min Syster och Jag Vasa-Teatern 1932 Victor Filosel
Den Första Bernadotte Vasa-Teatern 1932 Karl XIV Johan
Värdshuset Vita Hästen Vasa-Teatern 1932 Leopold Brandmeyer
Kanske en Diktare Vasa-Teatern 1932 Filip (R)
Mästerkatten i Stövlar Vasa-Teatern 1932 Karl-Konstantin Kattrupp (R)
Broadway Vasa-Teatern 1932 Roy Lane
Graven under Triumfbågen Vasa-Teatern 1932 Soldaten
Patrasket Vasa-Teatern 1932 Joe Meng
Candida Vasa-Teatern 1932 Eugene Marchbanks (R)
Gröna Hissen Vasa-Teatern 1932 Billy
En Caprice Vasa-Teatern 1933 Albert von Echardt (R)
Grand Hôtel Vasa-Teatern 1933 Otto Kringelein
Banken Operan 1933 Gustave Lebrèche
Hamlet Vasa-Teatern 1934 Prins Hamlet
Långfredag Vasa-Teatern 1934 Herodes
Män i Vitt Vasa-Teatern 1934 Dr. Leo Hochberg, överläkare
Peer Gynt Vasa-Teatern 1934 Peer Gynt
Bödeln Sommarturné i Sveriges folkparker 1934 Bödeln
Karriär, karriär Sommarturné i Sveriges folkparker 1935 Anton Melzer (R)
Fedja (Det levande Liket) Vasa-Teatern 1935 Fjodor Vasiljevitj Pratasof
En Förtjusande Fröken Vasa-Teatern 1935 Felix Munck, målare (R)
Gröna Hissen Vasa-Teatern 1935 Billy
En Caprice Sommarturné i Sveriges folkparker 1935 Albert von Echardt
Köpmannen i Venedig Sommarturné i Sveriges folkparker 1935 Shylock
Peter Peter Vasa-Teatern 1936 Peter Peter
Cassini de Paris Vasa-Teatern 1936 Cassini-Eugene Charlier
Kanske en diktare Vasa-Teatern 1936 Filip
Mästerkatten i stövlar Sommarturné i Sveriges folkparker 1936 Karl-Konstantin Kattrupp
Vildanden Gripsholms Slott 1936 Hjalmar Ekdahl
Gröna Hissen Göteborgs Stadsteater 1936 Billy
Dr Glitterhouse Göteborgs Stadsteater 1937 (sista Stockholmspremiär) Dr. Clitterhouse (R)
Vildanden Svenska Teatern Helsingfors 1937 Hjalmar Ekdahl
Gröna Hissen Svenska Teatern Helsingfors 1937 Billy
Fredens Födelse   1937 (sista nya roll) Fältskräck
Cassini de Paris   1937  
Fedja Okt.   1937 (sista Sv. förest.) Fedja
Vildanden Dec.   1937 Hjalmar Ekdahl
Kanske en Diktare   1937 (sista förest.) Filip

I TRYCK
Den tänkande August, Gösta Ekman 1928
     

INSPELNINGAR: Musik, Dikter & Pjäser
Kvinnor och champagne (Alma Rek/trad.) insp. 15 januari 1929.
Isabella (Daisy Bell/A bicycle made for two, Alma Rek/Harry Dacre) insp. 15 januari 1929.
Båklandets vackra Maja (Arvid Mörne/Hanna Hagbom) insp. i januari 1929.
Byssan lull (Evert Taube/trad.) insp. i januari 1929.
Isabell (Karl Ewert/Jules Sylvain) 1930. Ur filmen ”För hennes skull”.
För hennes skull (Gösta Stevens/Jules Sylvain) 1930. Ur filmen ”För hennes skull”.
En herre i frack (Hasse Ekman/Johnny Bode) insp. 1 mars 1935.
Linas längtan (Hasse Ekman/Johnny Bode) insp. 1 mars 1935.
En sjöman med solsken i blick (Hasse Ekman/Johnny Bode) insp. 1 mars 1935.
Vackra Madonna från Venedig - med Karin Ekelund (Hasse Ekman/Johnny Bode) insp. 1 mars 1935.
Sten Sture – ballad - recitation (Edwin Bäckström/Andreas Hallén) troligen insp. 28 maj 1929.
En liten soldat - recitation (Bo Bergman)
Liljan i paradiset - recitation (Bo Bergman)
Jöns Läkares kvinnor - recitation (Dan Andersson)
Sång vid positiv - recitation (En dam av ädel vandel, Erik Axel Karlfeldt) insp. 18 september 1923.
Pan spelar - recitation (Björn Schildknecht/Tagore/Emil Keen) insp. i januari 1929.
RADIOPJÄSER
Männen vid fronten 1930
Candida 1930
Patrasket 1930
Världens vackraste ögon 1937
 
 

 

©Ekmansallskapet2011